WebFairyNetwork

SLOVENSKO MOTOR BOOM EURÓPSKY AUTOMOBILOVÝ PRIEMYSEL

  • 0

Sektor automobilov, ktorý vo februári vyzerá zdravý vo Frankfurte, zaznamenáva nárast predaja, najmä vo východnej Európe, ktorý profituje z rastu domáceho dopytu a výberu mnohých výrobcov.

 
"Východná Európa je motorom európskeho rastu" v automobilovom sektore, povedal Laurent Petzon, expert v parížskej poradenskej spoločnosti Alex-Partners.

V prvom štvrťroku roku 2017 sa v tejto časti kontinentu medziročne zvýšil predaj automobilov o 14%, pričom podľa francúzskej spoločnosti Gato pre výskum a informácie v automobilovom priemysle sa predávalo 698 tisíc automobilov.

A teraz Poľsko, tržby vzrástli o 15,5% na priemernom ročnom dosah 277 tisíc jednotiek, siedmy európsky trh z hľadiska objemu, na celý rok, očakáva sa, že zaregistrovať krajín bývalého sovietskeho bloku, tiahnuci sa od Estónska po Chorvátsko, rekordnej úrovni predaja s 1,3 Milióny áut.

Toto je miera rastu o 10%, pomalšia ako 16% zaznamenaných v minulom roku, podľa Ferdinanda Dodenhofera z Ústavu automobilov v Duisburgu v západnom Nemecku, ale jasne vyššia ako očakávané 3% v západnej Európe.

Dôvodom tohto boomu na východe spočíva ekonomický rast regiónu a nízky počet automobilov, povedal.

V Rumunsku a Bulharsku Laurent Betzon potvrdil, že príležitosť predať viac áut bola sprevádzaná zvýšeným predajom veľkého počtu výrobcov automobilov s lokálnymi investíciami do výrobných závodov, aby mohli využívať pracovné licencie v porovnaní so západnou Európou.

Škoda je jedinou českou spoločnosťou, ktorá má továreň na východe kontinentu, aj keď na trhu zostáva dominantná, 17 percent predaných vozidiel predbieha 10-percentný automobilový automobil Volkswagen a Toyota Toyota.

Renault-Nissan začal bodovať vďaka vozov Dacia vďaka svojej miestnej továrni a nízke náklady na svojich vozidiel, zatiaľ čo nemecké prospech, "PBS" návrat značky Opel, ktorá vyrába automobily v Maďarsku a Poľsku.

Jaguar Land Rover sa chystá otvoriť svoju továreň v roku 2018 na Slovensku, kde investovala 1 miliardu eur.

Neevropské značky sa začali registrovať na kórejských spojencoch Kia, vďaka ktorým si výrobcovia na českom a slovenskom trhu získali veľký podiel na oboch trhoch.

Zmršťovanie Ruska na trhu, a dodáva, že "To je pre nás ľahšie presadzovať naše vozidlá," zatiaľ čo Kia hovorí, že to predstavuje 6% podiel na trhu v krajinách východnej Európy, a predáva ich najmä jej pohonom všetkých kolies "Sportage" s využitím verejnej dopytu po tomto type vozidla.

Predaj týchto veľkých vozidiel, známych aj ako SUV, predstavoval v prvej polovici roku 2017 približne jednu tretinu predaja nových automobilov vo východnej Európe, čo predstavuje nárast o 32 percent v porovnaní s priemerom 10 percent v ostatných kategóriách.

Na druhej strane dopyt po naftových vozidlách klesá, pričom 37% tržieb kleslo v priemere o 3 body, zatiaľ čo benzínové autá predstavujú 60% trhu.

Situácia je úplne odlišná v Rusku, ktorá platí za svoju ekonomickú izoláciu po pripojení Krymu z Ukrajiny pred štyrmi rokmi. Predaj troch miliónov automobilov na ruskom trhu, rovnako ako v roku 2012, je mimo dosahu. Ferdinand Dodenhofer hovorí, že tento rok sa môže predávať 1,5 milióna áut, ale tento trh "klesol veľa".

"Existuje potenciál, najmä pre Renault, ktorý má dobrý podiel na trhu a môže využiť príležitosti na rast," povedal Flavian Novi, riaditeľ observatória Observatory Cityleum.

Related posts